PDUMH20HV Metered, 1U rack PDU supports 20A maximum capacity at 208/240 & 230V (agency de-rated to 16 amps). Includes C20 inlet and detachable input cable with both C20 and L6-20P input plug options. 10 total output receptacles (8 C13 and 2 C19). Visual current meter tracks the output current of all outlets combined. Supports 1U rackmount installation in 19 inch 2 or 4 post racks. Included cord retention bracket keeps vital network equipment plugged in and continuously powered.
- 10 total outlets (8 C13, 2 C19)
- C20 input with L6-20P plug adapter; 12 ft. / 3.7m line cord
- Metered single phase 16/20A 200-240V PDU
- 1U horizontal rackmount; Digital current meter
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.