Tripp Lite 3 phase Metered PDU / Power Distribution Units offer real-time local reporting of current levels in amps via set of 3 built-in digital meters. Enables visual monitoring of PDU current levels to preserve proper loading balance and prevent circuit overloads as additional equipment is added. Offers reliable rackmount multi-outlet power distribution from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories.
- Toolless button-mount installation, TAA Compliant
- 45 208V outlets (36 C13, 9 C19) with included plug-lock cord retention sleeves
- NEMA L21-30P (3P+N+E) 208V 3 phase input, 6 ft. / 1.8m line cord
- Reports voltage and load per-phase via set of 3 digital current displays
- Metered 8.6kW 3 Phase 208V PDU; 70 in. / 178cm 0U vertical rackmount
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 8600 W |
| Receptacle Detail | 9 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 24 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |