Tripp Lite Metered PDU / Power Distribution Unit with Isobar Surge Suppression offers real-time local reporting of load level in amps, plus premium ISOBAR network-grade AC surge and noise suppression. Digital display continuously reports PDU output current to prevent circuit overloads as additional equipment is added. Set of 3 front-panel LEDs provide notification of wiring fault, protection present and line OK status. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories.
- Reversible housing; 4.5in /11.4cm depth
- 12 NEMA 5-20R outlets (rear), 2 5-15R outlets (front)
- NEMA L5-20P input with 5-20P adapter; 15ft / 4.5m line cord
- 3840 Joule suppression rating, Diagnostic LEDs
- 1U Horizontal rackmount, Digital current meter
- Metered single phase 20A 120V PDU with Isobar Surge Suppression
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 2030 W |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P/5-20P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 1U |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Under-counter |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge Protection |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









