Tripp Lite single phase Metered PDU / Power Distribution Units offer real-time local reporting of load level in amps via built-in digital display. Enables visual monitoring of PDU load levels to prevent overloads as additional equipment is added. Offers reliable rackmount multi-outlet power distribution from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories.
- Toolless button mount and bolt-down bracket installation hardware included
- Attached 15ft / 4.5m cord with NEMA 5-15P input plug
- 8 NEMA 5-15R outlets
- Two-digit current meter reports output current in amps
- Metered single phase 15A 120V 0U 24in / 61cm vertical rackmount PDU
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 1520 W |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 127 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















