Tripp Lite Metered PDU / Power Distribution Units offer real-time local reporting of load level in amps via built-in two digit current meter. Enables visual current monitoring of PDU output current to prevent circuit overloads as additional equipment is added. Offers reliable rackmount multi-outlet power distribution from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories.
- 13 NEMA 5-15R outlets (1 front / 12 rear)
- NEMA 5-15P input with 6ft / 1.8m line cord
- 1U horizontal rackmount, Digital current meter
- Metered single phase 15A 120V PDU
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 1520 W |
| PDU Type | Metered |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 13 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 127 V AC |
| Input Current | 15 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Rack Height | 0U/1U/2U |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Under-counter |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.