Single-Phase 120V PDU Distributes Network-Grade Power to Multiple Loads
This basic PDU is an ideal no-frills unit for networking, telecom, security, audio/video and sound reinforcement applications. Recommended for small to mid-sized data centers, computer rooms and network closets, the PDUV15-48 features 16 NEMA 5-15R outlets for connecting equipment. A 15-foot cord with 5-15P input plug connects to your facility's AC power source, generator or protected UPS system to distribute power to connected loads.
Up-to-Date Safety Features Protect Your Vital Equipment
A lighted on/off switch is protected by a transparent plastic cover to help prevent an accidental shutdown that could lead to costly downtime. A 15A circuit breaker protects connected components from dangerous overloads.
Versatile Installation Options Give You Plenty of Choices
The 48-inch 0U PDU mounts vertically in an EIA-standard 19-inch rack using the included toolless mounting buttons or the included mounting clips and hardware. You may also use the clips to secure the PDU to a wall, counter or other flat, secure surface.
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- Basic PDU is the space-saving and cost-effective way to deliver power
- NEMA 5-15R receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- With Under-counter mount your PDUs in proper angle for efficient working
- Single Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA 5-15P plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 100 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 1440 W |
| PDU Type | Basic |
| Phase | Single Phase |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 127 V AC |
| Input Current | 15 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Under-counter |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Accidental Power Shutdown |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 15 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |











