Tripp Lite MTP/MPO to MTP/MPO fiber patch cables allow high-density connections between network equipment in telecommunication rooms. They use a simple push-pull latching mechanism for easy and intuitive insertion and removal. The MTP/MPO connector is approximately the same size of a SC connector but since it can accommodate 12 fibers, it provides up to 12 times the density, thereby offering savings in circuit card and rack space. N844 series cables are manufactured using laser-optimized, 50/125, OM3 multimode cable, and support speeds up to 40GbE.
- OM3 rated 50/125 Multimode
- Supports to 40GbE speeds
- Hi-density MTP/MPO 12-fiber connectors for reduced cabling
- Push/Pull tab connectors offer maximum accessibility in high density installations; install / remove with one hand
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 7" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.05 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 6.60 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | MTP Network - Female |
| Connector on First End Details | 1 x MTP Network - Female |
| Connector Type on Second End | MTP Network - Female |
| Jacket Type | Plenum |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 12 Fiber , 40GbE Aqua OM3 Plenum , 2 Meter MTP / MPO Patch Cable |







