Tripp Lite's Premium MPO/MTP Multi-Fiber cabling system is ideally suited for a high density environment that demands space saving and reduced cable management solutions. MPO/MTP fan-outs support various connections from multi-fiber to single-fiber out. N844-xxM-8LC-P cables utilize 8 fibers to fully transmit 40GBASE-SR, 4 fibers in each direction transmitting at 10Gbps. It includes push/pull tab connectors for maximum accessibility; install or remove the cable with one hand without needing additional tools. Its slim, uniboot design provides space savings, while its premium-grade ceramic ferrules are designed for 10GbE and faster applications. Backward compatible with existing 50/125 fiber. Plenum rated jacket.
- OM3, 40GbE rated, 40GBASE-SR4
- Sturdy plastic housing for long-lasting durability
- Premium-grade ceramic ferrule designed specifically for 10GbE and faster applications
- Slim uniboot design saves space and makes cables easier to manage
- MTP / MPO to 8 x LC Fan-out Cable
- Push/Pull tab connectors offer maximum accessibility in high density installations; install / remove with one hand without needing additional tools
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.24 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 3.30 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Fan-out Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | MTP Network |
| Connector on First End Details | MTP Network |
| Connector Type on Second End | LC Network |
| Jacket Type | Plenum |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









