Sends Ultra High Definition Mini DisplayPort Audio/Video to DisplayPort Monitor or DisplayPort Audio/Video to Mini DisplayPort Monitor
- Connects mDP or Thunderbolt computer or laptop to DisplayPort monitor, TV or projector or connects the DisplayPort output on your computer or laptop to the Mini DisplayPort (mDP) or Thunderbolt input on your monitor, television or projector
- Recommended for displaying video on large monitor or digital sign
- No separate power adapter required
Vibrant Video Quality
- Supports UHD video resolutions up to 4096 x 2160 (4K x 2K) @ 60 Hz
- Meets DisplayPort 1.2 standards
- Supports High Bit Rate 2 (HBR2) bandwidth up to 21.6 Gbps
- Backward compatible with previous DisplayPort versions
Superior Materials for Superior Performance
- Locking DisplayPort connector prevents accidental disconnection
- Gold-plated connectors and contacts for maximum conductivity and minimum data loss
- Integral strain relief reduces stress and adds flexibility
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- Supports High Bit Rate 2 (HBR2) bandwidth up to 21.6 Gbps
- Meets DisplayPort 1.2 standards
- Locking DisplayPort connector prevents accidental disconnection
- Gold-plated connectors and contacts for maximum conductivity
- Supports UHD video resolutions up to 4096 x 2160 (4K x 2K) @ 60 Hz
- Allows connection of a DisplayPort device to a device with Mini DisplayPort (mDP) or Thunderbolt ports.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.92 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort 1.2 Thunderbolt Digital Audio/Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Gold |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 10ft Mini Displayport to Displayport Cable |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



