Line-interactive UPS provides reliable battery backup and AC power protection against blackouts, brownouts, surges and line noise that can damage valuable electronics or destroy data. Backup support allows you to work through short power failures, and gives you enough time to safely save files and shut down your system in case of a prolonged blackout. Five 5-15R outlets provide both battery backup and surge protection for your computer, monitor and other crucial components. The other five 5-15R outlets are surge-protected only for printers, scanners and other non-essential equipment. ECO power-saving option turns off automatically when the device connected to the Battery Backup Master Outlet is powered down or in sleep mode. Automatic voltage regulation (AVR) corrects low-voltage conditions to protect your equipment from incremental hardware damage, data loss and performance problems caused by brownouts. Built-in audible alarm sounds to warn you of a low battery or overload conditions.
- Easy-to-read digital display reports important UPS and power information in real time
- ENERGY STAR-certified, including 4 ECO outlets, to help you save energy and money
- 10 NEMA 5-15R outlets provide power to desktop PC or home theater systems
- Battery backup allows enough time to save files and safely shut down during blackouts
- Not for sale in California until further notice.
- Protects valuable equipment from dangers posed by brownouts, surges and line noise
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 5 |
| Phase | Single Phase |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| AVR | Yes |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Receptacle Detail | 10 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Number of Surge-only Outlets | 5 |
| Typical Battery Recharge Time | 7 Hour |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Load Capacity (VA) | 1440 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| DC System Voltage | 24 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Transfer Time | 6 ms |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Alarm | Replace Battery |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |















