Laptop Power Adapter Cord Connects Notebook Computers to an AC Outlet
This C5 to C14 power cord is designed for connecting a notebook computer, laptop or other device with a three-slot C6 inlet to a UPS system, PDU or other C13 connector. The six-foot length allows you flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
- Lifetime Warranty
- 6ft C14 to C5 Power cord
- 3 x 18AWG
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 2.50 A |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C5 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C5 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







