Active cable adapter lets you connect a computer with a Mini DisplayPort connection to a VGA monitor. Plug-and-play technology features an integrated chip to convert the signal without any software or drivers to install. Versatile design converts both single-mode and dual-mode DP++ DisplayPort output. Cable adapter supports PC video resolutions up to 1920 x 1200 and HD resolutions up to 1080P. Adapter is perfect for use with graphic cards, such as AMD Eyefinity, that do not output dual-mode DP++ signals.
- Converts both Single-Mode and Dual Mode (DP++) Displayport output
- Ideal for use with graphics cards, such as AMD Eyefinity, that do not output Dual Mode (DP++) signals
- Supports computer video resolutions up to 1920 x 1200, and HD resolutions up to 1080p
- Plug-and-play convenience-no drivers or software needed
- Connect a VGA monitor to a Mac or PC with a Mini Displayport output
- Compatible with the Thunderbolt port on Mac computers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Thunderbolt - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini DisplayPort Thunderbolt - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















