4K HDMI Cable Connects Home Theater or Digital Signage Audio/Video Components
This high-speed HDMI cable securely connects HDMI-enabled Chromebooks, MacBooks, tablets, PCs, Blu-ray players, game consoles, Roku/Apple TV boxes or satellite/cable TV receivers to HDTVs, HD monitors, projectors or home theater receivers. It allows you to extend your HDMI signal as far as 40 feet from the source without connecting a signal booster or having to use more expensive active optical cable (AOC) or Cat5/6 cable. It also supports Ethernet, so no separate cable is needed to connect devices online.
Enjoy the Clarity of 4K HDMI Video with Multi-Channel Audio
This Tripp Lite 4K HDMI cable provides a pure digital connection that supports Ultra HD video resolutions up to 4096 x 2160 (4K x 2K) at 30 Hz for crystal-clear picture and sound. It's compatible with HDCP 1.4 and HDMI 1.4 standards and is backward compatible with previous HDMI generations, allowing you to use it to connect lower-resolution components.
Invest in Quality Construction for Reliable Performance
High-quality materials ensure outstanding performance throughout the 24 AWG cable's lifetime. Contacts and connectors are gold-plated to resist corrosion. Double shielding reduces line noise (EMI/RFI) that can disrupt signals traveling through the HDMI cord. When used with an Apple digital A/V adapter, the cable supports iPad2 video mirroring for playing games, watching videos or displaying presentations.
40 ft. Cable Lets You Design an Audio/Video Application to Your Specifications
This long HDMI cable allows you greater flexibility in placing your home theater or digital signage components. For instance, your Blu-ray player or media server may be concealed some distance from the connected display for security purposes.
- Plug-and-play operation with no booster required for easy, immediate installation
- Foil/braid shielding protects against EMI/RFI line noise that can distort or destroy data
- Gold-plated connectors and contacts enable maximum conductivity and minimum data loss
- 40 ft. length allows great flexibility in placing home theater or digital signage devices
- Supports UHD resolutions up to 4096 x 2160 (@ 30 Hz) for crystal-clear 4K x 2K video
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 13.80" |
| Shipping Width | 11" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.84 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 40 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



