Tripp Lite P023-001 converts an L5-15P equipment cable, to standard 5-15P, making it easy to plug into wall outlets, PDU's, UPS's etc, that do not have L5-15R receptacles. Constructed of heavy duty 3 x14AWG UL cable, fully molded ends, and rated 120V / 15A . Tripp Lite Lifetime Warranty.
- UL Listed
- Heavy Duty 14AWG wire
- Fully Molded PVC connectors
- 1ft long cable
- Converts a NEMA L5-15P plug into a NEMA 5-15P plug
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 120 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 1 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | NEMA L5-15R |
| Second End Connector Detail | 1 x NEMA L5-15R Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







