Tripp Lite's P131-06N HDMI to VGA Audio/Video Adapter allows you to connect a PC, laptop or ultrabook with a HDMI output, to a VGA display or projector and 3.5 mm. Mini Stereo speakers. Supports video resolutions up to 1920x1200/1080P (WUXGA). Small, compact design, no external power required...completely Plug-and-Play.
- Plug-and-Play
- No external power required
- Supports distances up to 100ft
- Supports 3.5 mm. Mini Stereo Audio
- Supports video resolutions up to 1920 x 1200 (WUXGA)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | HDMI/Mini-phone/VGA |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















