Tripp Lite's 50-ft. (15.24 m) DVI - HDMI ( High Definition Multimedia Interface ) cable allows interconnection between digital display devices, such as DTV's ( Digital Television ), Plasma displays, LCD TV's, and projectors, to Digital source devices, such as Digital Set-Top boxes, DVD/DVD-R players, and AV receivers. HDMI DTV's will display video received from existing DVI-equipped products, and DVI-equipped TVs will display video from HDMI sources. The DVI-HDMI adapter does not support audio.
- 50-ft. (15.24 m) HDMI to DVI-D Single Link Adapter Cable
- Creates a pure bi-directional digital connection between a DVI-enabled source and an HDMI-enabled display or an HDMI-enabled source and a DVI-enabled display.
- Gold plated connectors and contacts provide optimal signal transfer
- Premium Double-Shielded HDMI compliant cable protects against outside noise (EMI/RFI)
- Impedance matched twisted pair construction reduces cross-talk and interference
- Supports High-Definition (HD) video resolutions up to 1920 x 1080 @60Hz (1080p).
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- Supports a bandwidth up to 5Gbps
- Supports high-def video resolutions up to 1920 x 1080 @60Hz (1080p).
- Gold plated connectors and contacts provide optimal signal transfer.
- Premium double shielded digital video cable protects against EMI/RFI noise.
- Creates a pure bi-directional digital connection between a DVI-enabled source and an HDMI-enabled display or an HDMI-enabled source and DVI-enabled display.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.50" |
| Shipping Width | 6.80" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.80 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 50 ft |
| Cable Type | DVI-D/HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 50-ft. HDMI to DVI Gold Digital Video Cable (HDMI-M / DVI-M) |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

