Tripp Lite's S524-01M External SAS cable features SFF-8088 to SFF-8088 "mini-SAS" connectors with heavy- duty metal backshells. This 4-channel Infiniband cable is constructed with high-performance cable, which features individually shielded parallel pairs, double EMI/RFI shielding, and 6.0 Gigabytes per second performance. Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases.
- Mini-SAS SFF-8088 ( iSAS ) to Mini-SAS SFF-8088 ( iSAS )
- High-performance 1-meter SAS external cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3.30 ft |
| Cable Type | SAS |
| Connector Type on First End | SFF-8088 Mini-SAS - Male |
| Connector on First End Details | 1 x SFF-8088 Mini-SAS - Male |
| Connector Type on Second End | SFF-8088 Mini-SAS - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



