DisplayPort cable with latches offers a high-quality, digital display interface standard for computer and display monitors, or computers and home theater systems. Advanced design sends both video and audio signals for seamless operation. Molded strain relief prevents damage at the vulnerable points for error-free data transmission. DisplayPort cable supports a maximum bandwidth of 10.8Gbps, as well as DPCP (DisplayPort Content Protection), HDCP, and Ultra High Definition (UHD) 4K x 2K video resolutions up to 3840 x 2160.
- Small footprint compared to VGA or DVI
- Supports Ultra High Definition (UHD) 4K x 2K video resolutions up to 3840 x 2160
- Supports 1080p resolution
- Digital Video and Audio in one cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.24 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10.8 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| Shielding Material | Foil |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

