Tripp Lite's 15-ft. daisy chain cable is designed to connect a B022-016 NetDirector KVM switch to another NetDirector KVM switch, allowing for the expansion of the number of computers/servers that can be controlled from a single keyboard, mouse and monitor. This premium cable features a PVC jacket and double shielding (foil and braid) for maximum EMI/RFI protection. The cable's DB25 connectors are molded with integral strain relief and easy-grip textured overmold. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- DB25 connectors are molded with integral strain relief and easy-grip textured overmold
- This premium cable features a PVC jacket and double shielding (foil and braid) for maximum EMI/RFI protection
- Allows for expanding the number of computers/servers that can be controlled by a single keyboard, mouse and monitor
- Required to daisy-chain multiple B020 / B022 NetDirector KVM switches
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 12" |
| Shipping Width | 14" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 15 ft |
| Connector Type on First End | DB-25 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DB-25 - Male |
| Connector Type on Second End | DB-25 - Female |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |

