Tripp Lite's line of AC power cords offer PC users a solution to their power connectivity problems. This 1ft cable will replace the power cord on most computers and peripherals. Cable features an AC style plug (NEMA 5-15P) on one end and a computer style receptacle (IEC-320-C13) on the other end. UL Listed.
- 18AWG (0.824mm²), SJT, 10A, 125V
- UL Listed
- Plug Type - NEMA 5-15P (AC) to IEC-320-C13 (Device)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 1 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Gauge | 18 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













