The N205-006-BL-FCR Cisco Console Rollover Cable is a direct replacement for a lost or damaged Cisco rollover cable. This six-foot blue cable connects your desktop computer or laptop to the console port of a Cisco device, including routers, servers, switches and other Cisco networking equipment. Male RJ45 connectors, 32 AWG copper construction and a rugged PVC jacket ensure excellent connectivity and a long life.
- Rugged PVC jacket
- Male RJ45 connectors
- 32 AWG copper wire
- Works with new and older Cisco equipment
- Direct replacement for existing Cisco rollover cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 7" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.24 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | RJ-45 |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.