This category 6, molded patch cable lets you stay ahead of the game by using a high-speed cable to distribute data, voice and video. 14' cable delivers stable performance up to 550MHz. High-quality copper wire and a staggered-pin plug design keep near-end cross-talk levels to a minimum. Snagless design protects the locking tabs on the RJ45 connectors from being damaged or snapped off during installation. Cable is designed for use in category 6, category 5e and category 5 applications.
- Feature molded connectors with integral strain relief. Rated for 550 MHz/1 Gbps communication.
- Snagless boots protect the locking tabs on the RJ45 connectors from being damaged during installation
- Drastically reduce impedance and structural return loss compared to standard 100Mhz wire.
- Meets most current industry standards including IEEE 802.3ab, IEEE 802.5, ANSI/EIA/TIA 568, ISO/IEC 11801, and ETL (Category 6, draft 11)
- Meets Category 6 cabling standards.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 8" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 14 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Cat6 Gigabit Snagless Patch Cable |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

