With Tripp Lite's new category 6 molded patch cables you can stay ahead of the game by using this high-speed cable to distribute data, voice and video. These cables deliver stable performance up to 550MHz. Each comes UL verified meets EIA/TIA Cat6 TIA/EIA-568-B-2.1 draft 9 standards. Constructed with high-quality copper wire and a staggered-pin plug design, near-end crosstalk levels are kept to a minimum. Designed for use in category 6, category 5e and category 5 applications. Cat6 cables are available in a variety of colors with a snagless boot preventing cable snags. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- All cables feature boots with integral strain-relief and RJ45 (Male) connectors
- IEC 802.3ab
- PVC 4-pair stranded UTP
- Designed to meet Category 6 specifications; reduces cross-talk and return loss
- Premium cabling for Category 6, Category 5e and Category 5 applications—rated for 550 MHz/1 Gbps communications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 7" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 5 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Cat6 UTP Patch Cable |

