Tripp Lite's line of Outdoor Rated Cat5e patch cables are manufactured with high quality UV (Ultra Violet) resistant PVC cable. With an Operating Temperature range of -40C to +60C (-40F to +140F), this 100ft cable handles a wide range of weather conditions, most importantly, the degrading effects of Ultra Violet rays. Molded, snagless connectors provide a secure connection every time. Cables meet EIA/TIA 568-B.2, and are UL verified to Category 5e. Tripp Lite warrants it's cables to be free from defects in material and workmanship for Life.
- 4pr, Solid Conductors for long distance signal integrity
- UL Verified Category 5e
- Molded, Snagless Connectors
- CMR, CMX, and UL444 Rated
- EIA/TIA 568-B.2 Compliant
- UV (Ultra Violet) Resistant Gray PVC jacket
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 12" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.38 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 100 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | Duraflex |
| Jacket Color | Gray |
| Shielding | No |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

