Category 5e patch cable offers a high-speed solution for distributing data, voice and video over networks. Molded RJ45 connectors feature integral strain relief for enhanced durability. Durable construction is made from PVC four-pair stranded UTP and is rated for 350MHz/1Gbps communication. Cable meets current industry standards including IEEE 802.3ab, IEEE 802.5, ANSI/EIA/TIA 568, ISO/IEC 11801 and ETL (category 5e draft 11).
- All cables feature boots with integral strain-relief and RJ45 (Male) connectors
- IEEE 802.3ab
- PVC 4-pair stranded UTP
- Premium cabling for Category 5 and 5e applications—rated for 350 MHz/1 Gbps communications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 14 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



