Powers Your Tripp Lite N785-CH12 12-Port Media Converter Chassis
This 75-watt AC power supply works with the Tripp Lite N785-CH12 media converter chassis to provide redundant power that helps prevent unwanted and expensive downtime. One N785-CH75W-AC comes pre-installed with the N785-CH12 to provide primary power. An additional power supply is also recommended as a replacement part.
- Limits current to the safety level and manages electrical faults
- 12 V ensures the safety of your device
- The 75 W output power reduces fan noise
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Current | 6.50 A |
| Output Voltage Detail | 12 V @ 6.5 A |
| Output Power | 75 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Box |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











