Mini Displayport to HDMI adapter allows you to connect a Mac or PC with a Mini Displayport output to a HDMI monitor. Plug-and-play technology features an integrated chip to convert the signal without any software or drivers to install. Fully molded ends are durably constructed to ensure long-lasting use. Compact design is small enough to carry in your pocket, backpack or laptop bag for easy storage and transportation. Adapter supports computer video resolutions up to 1920 x 1200 and HD resolutions up to 1080p. Adapter is compatible with the Thunderbolt port on Mac computers.
- HDCP compliant
- Supports computer video resolutions up to 1920 x 1200, and HD resolutions up to 1080p
- Plug-and-play convenience-no drivers or software needed
- Connect a HDMI monitor to a Mac or PC with a Mini Displayport output
- Compatible with the Thunderbolt port on Mac computers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | HDMI/Mini DisplayPort |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Thunderbolt - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini DisplayPort Thunderbolt - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |













