USB Type-C to USB Type-C cable connects two devices with USB-C connectors, such as smartphones, tablets, Ultrabooks and computers. Reversible design connects in either direction to eliminate the need to guess which way it plugs in. Backward-compatible design can be used with previous USB generations. High-quality foil shielding ensures reliable, error-free data communications. Nickel-plated connectors and gold-plated copper contacts provide excellent conductivity. Cable supports data-transfer speeds up to 480 Mbps and a power output up to 3A for fast mobile-device charging.
- Works with previous USB generations
- Features reversible USB-C male plugs on both ends
- Provides power output up to 3A
- Connects two USB-C devices
- Supports USB 2.0 data transfer speeds up to 480 Mbps
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | USB Type-C to USB Type-C M/M HiSpeed Cable |

