Tripp Lite's Mini Displayport cable allows a PC or Mac's Mini Displayport (or Thunderbolt) port to connect to a Mini Displayport monitor. Supports Ultra High Definition (UHD) 4K x 2K video resolutions up to 3840 x 2160 @ 60Hz, including 1080p.
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- Supports HDCP Pass-Through
- Supports Ultra High Definition (UHD) 4K x 2K video resolutions up to 3840 x 2160 @ 60Hz, including 1080p
- Supports Displayport v1.2
- Connect your PC or Mac with Mini Displayport (or Thunderbolt) to a Mini Displayport Monitor or TV
- 6-ft. (1.83 m) Mini Displayport to Mini Displayport Cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | DisplayPort |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort 1.2 Thunderbolt - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini DisplayPort 1.2 Thunderbolt - Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 6ft Mini Displayport to Mini Displayport Cable |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

