Tripp Lite's 3-meter multimode duplex Fibre Channel SC/SC patch cable is manufactured from 50/125 zipcord fiber. The cable has SC connectors on each end, a PVC jacket and is FDDI and OFNR rated. 50/125 Duplex multimode fiber is most commonly used in Fibre Channel applications. It is backward compatible with 62.5 micron fiber and built-in headroom for future applications. The cable provides higher bandwidth optimized for Gigabit and 10Gbps networks as well. Also available in 1, 2, 5, 10, 15, 30, and 50 meter lengths. Search "N506-" to bring up all lengths. Also search "N516-" for SC-LC cables, and "N520-" for LC-LC cables. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- Provides a simple and efficient way to connect multiple devices within your business network, ensuring smooth communication and reliable data transfer
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.73 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | SC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x SC Network - Male |
| Connector Type on Second End | SC Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |

