The SRSHELFKBD SmartRack 1U Rack-Mount Keyboard is a full 104-key keyboard and two-button touchpad designed for mounting in an EIA-standard 19-inch rack. Ideal for use with KVM switches and servers that don't include a keyboard, the SRSHELFKBD comes with a USB-A cable for quick connection. Use the convenient handle to slide the keyboard out of the rack for easy access and slide it back, hidden away, when not in use. Protected by a heavy-duty steel housing with a black finish. Compatible with both two- and four-post racks(Tripp Lite's B019-000 bracket is required for two-post mounting).
- Compatible with 2- and 4-post rack-mounting
- Includes USB-A cable for connecting to KVM or server
- Slides in and out of rack for easy access and storage
- Heavy-duty black steel housing
- 104-key keyboard and 2-button touchpad
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Number of Keys | 104 |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.71" |
| Keyboard/Keypad Width | 21.75" |
| Keyboard/Keypad Depth | 18.82" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









