Tripp Lite's 3-ft. multimode duplex fiber optic SC/ST patch cable is manufactured from 62.5/125 zipcord fiber. The cable has ST to SC connectors, a PVC jacket and is FDDI and OFNR rated. Duplex multimode fiber is most commonly used in LAN applications. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- Attenuation loss meets or exceeds the latest industry standards
- Premium PVC 62.5/125µm multimode patch cables
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | ST - Male |
| Connector on First End Details | 2 x ST - Male |
| Connector Type on Second End | SC Network - Male |
| Connector Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | OFNR |
| Jacket Color | Orange |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

