Tripp Lite's PS3612 power strip offers 15 amp, 120V multi-outlet AC power distribution in a convenient 36 inch mountable housing. Ideal for horizontal or vertical raceway style power distribution in office, workbench, industrial, networking and telecom applications. Includes 12 NEMA 5-15R output receptacles with 2.638 inch center-to-center spacing, 15 ft AC line cord and lighted power switch with locking transparent cover to prevent accidental shutoff. Sturdy all-metal extruded aluminum housing stands up to demanding network, laboratory or factory environments.
- 120V AC, 50/60Hz electrical compatibility
- 15 amp electrical capacity with circuit breaker
- Lighted power switch with locking transparent cover prevents accidental shutoff
- Ideal for horizontal or vertical raceway style power distribution in office, workbench, industrial, networking and telecom applications
- Includes 12 NEMA 5-15R output receptacles
- Sturdy all-metal 36 inch corded strip format with 2.638 inch center-to-center outlet spacing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Power Switch | Yes |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles Spacing | 2.64" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Power Rating | 1800 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 15 ft |



















