Tripp Lite's 1-ft multimode duplex micron fiber optic LC/LC patch cable is manufactured from 62.5/125 zipcord fiber. The cable has LC connectors on each end, a PVC jacket and is FDDI and OFNR rated. Duplex multimode fiber is most commonly used in LAN applications where links are 10-ft. or less. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- Fiber Optic Distributed Data Interface (FDDI) Rated
- Duplex multimode fiber is most commonly used in LAN applications where links are 10 feet or less
- Insertion loss testing performed on every connector (0.2dB typical)
- Length: 1-ft / Connectors: 2 LC connectors on each end
- Manufactured from 62.5/125 duplex (Zipcord) fiber
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 62.5/125 µm |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | LC |
| Connector on First End Details | 2 x LC |
| Connector Type on Second End | LC |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | OFNR |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

