Limited space on the desktop workspace makes it difficult to get work done. Get back valuable desktop real estate with the LCD Monitor Mount with Center Mount and Double-Link Swing Arms.
The mount is constructed of durable steel and features a sturdy clamp for quick, easy and secure mounting — there's no need to drill holes into desks or countertops. Its fully adjustable tilt, rotate, side-to-side, height and tension settings enable a comfortable and productive viewing position that helps reduce eye fatigue and even neck and back strain. Plus, LCD monitors can be easily rotated around the pole to allow others to view presentations or multimedia displays from almost any direction.
- Desk Desk Mount takes up far less physical space, thus providing maximum space efficiency
- Sustains a maximum load capacity of 46.30 lb
- Compatible with the screen size of 27"
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- +/- 45° Tilt feature for maximum productivity with added dependability
- Desk application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 46.30 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 1.38" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |















