TRENDnet's Powerline 500 AV Nano Adapter Kit, model TPL-406E2K, uses an electrical outlet to create a high speed network. Two adapters are needed to start a network. Connect one adapter to your router and plug another adapter into an outlet on your electrical system for instant high-speed network access. The compact form factor saves space around crowded electrical outlets. Use up to 8 adapters to network devices in different rooms without running new cabling.
- ADAPTERS: Includes two TPL-406E adapters. Two adapters are needed to start a network. Use up to 8 adapters to network devices in different rooms without running new cabling.
- MANUFACTURER PROTECTION: We stand by the quality of our products.The TPL-406E2K Powerline 500 AV Nano Adapter Kit is backed and supported with 3 years of TRENDnet Manufacturer Protection.
- NDAA COMPLIANT: With our NDAA compliant Powerline Ethernet Adapters, you can plan and install networking solutions that Government customers demand today (U.S. and Canada Only)
- EXPAND YOUR NETWORK: Connect one adapter to your router and plug another adapter into an outlet on your electrical system for instant high-speed network access.
- ETHERNET PORT: The Powerline 500 AV adapters have an Ethernet Port that extends high performance wired connections. Convenient Ethernet port that allows you to hardwire a computer, smart TV, or other network enabled device.
- QUICK SETUP: Get up and running in minutes with the intuitive guided setup. Simply plug in the TRENDnet powerline Ethernet adapters. The encrypted Powerline signal auto-connects over an existing electrical system. Easy no-CD installation
- SMALL PROFILE: The compact form factor of the powerline adapter kit stays off the ground by plugging directly into an outlet.
- CROSS COMPATIBLE: Backward compatible with all Powerline 600, 500, and 200 adapters
- PRE-ENCRYPTED: For your convenience the Powerline signal is pre-encrypted
- NDAA compliant
- Two Powerline devices are required to start a network
- Easy no-CD installation
- Includes two TPL-406E adapters
- Expand your network with this Powerline adapter
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Powerline Transmission Standa | HomePlug AV |
| Wireless LAN | No |
| Powerline Data Transfer Rate | 500 Mbit/s |
| Powerline Transmission Standard | HomePlug AV |
| Modulation | 1024QAM |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Distance Supported | 0.30 km |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Product Condition | New |
| Minimum Operating Frequency | 2 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 68 MHz |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
TRENDnet Powerline 500 AV Nano Adapter Kit, Includes 2 x TPL-406E Adapters, Cross Compatible With Powerline 600-500-200, Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP, Plug & Play Install, White, TPL-406E2K - 500 AV Compact Powerline Ethernet Adapter kit
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













