TRENDnet's USB VGA KVM Extension Kit, model TK-EX4, extends keyboard, video, and mouse controls for distances of up to 100m (328 ft.). Remotely access your server in the networking room by extending KVM controls to your office. Connect the KVM extender to a TRENDnet KVM switch to conveniently control multiple servers from a remote location.
No software installation is required. Simply connect devices to the KVM extender with the included cables for full KVM controls. Input hot-key commands on the KVM extender control local and remote console stations. The remote console unit (receiver unit) supports PS/2 keyboard and mouse devices, and monitors with a VGA port. The local console unit (transmitter unit) supports USB mouse and keyboard, and VGA connections.
- Extend KVM controls for distances of up to 100m (328 ft.)
- Supports resolutions up to 1920 x 1200
- Connect to a TRENDnet KVM switch to manage multiple servers
- Convenient OSD management controls
- Features hot-key commands
- NDAA compliant
- Features hot-key commands
- NDAA compliant
- Convenient OSD management controls
- Supports resolutions up to 1920 x 1200
- Connect to a TRENDnet KVM switch to manage multiple servers
- Extend KVM controls for distances of up to 100m (328 ft.)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Power Consumption | 4.70 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 1 |
| Number of Remote Users Suppor | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 10.05 oz |
| Receiver Width | 5.12" |
| Receiver Weight (Approximate) | 10.23 oz |
| Receiver Height | 0.98" |
| Receiver Depth | 2.56" |
| Transmitter Depth | 2.56" |
| Transmitter Height | 0.98" |
| Transmitter Width | 5.12" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Product Condition | New |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 4 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |

















