The 8-Port USB KVM Switch lets you manage multiple computers with just one set of keyboard, monitor and mouse. This rack mount device supports USB and PS/2 interface on the console side and USB only on the PC side. Popular hardware platforms such as PC, Linux and Mac are supported. Users can switch between PCs using hot-key or push button for flexible management. Users can also hot-plug PCs on the fly to avoid downtime. The 8-Port USB KVM Switch is the perfect choice for managing multiple PC's.
- PC & CONSOLE PORT INTERFACE: PC: 8 x VGA HDB 15-pin (female); Console: To KVM: 1 x VGA HDB 15-pin (male), To Computer: 1 x VGA HDB 15-pin (male), 1 x USB (Type A)
- NDAA + TAA COMPLIANT: With our NDAA and TAA compliant KVM Switches, you can plan and install networking solutions that Government customers demand today (U.S. and Canada Only)
- MANUFACTURER PROTECTION: We stand by the quality of our products.The TK-803R 8-Port USB/PS2 Rack Mount KVM Switch is backed and supported with 2 years of TRENDnet Manufacturer Protection.
- MANAGE MULTIPLE PC'S: This 8-Port KVM Switch enables you to control and manage up to 8 computers or servers with just one set made up of a keyboard, monitor and mouse.
- SUPPORTED OS: The KVM switch supports Windows, Linux, Unix and Mac OS
- VIDEO QUALITY: The 8 Port Switch delivers high video quality, up to 2048 x 1536 VGA resolution
- CABLES SOLD SEPARATELY: Compatible cables for use TK-CU06 (6ft), TK-CU10 (10ft), TK-CU15 (15ft)
- USB & PS/2 INTERFACE: This rack mount device supports USB and PS/2 interface on the console side and USB only on the PC side.
- FLEXIBLE MANAGEMENT: Provides the ability to switch between PCs using hot-key or push button for flexible management; RACKMOUNT DESIGN: The rack mount KVM switch has a standard 19" (1U) rack mount design
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
- Standard 19" (1U) rackmount design
- 2 year warranty
- Required cabling sold separately (TK-CU06 / TK-CU10 / TK-CU15)
- Plug & Play and Hot-Pluggable
- Keyboard hot-key command or push button switching
- LEDs display for easy status monitoring
- Audio notification for port switching confirmation (enable/disable)
- Keyboard status restored when switching between computers
- Auto-scan for monitored PCs with adjustable scan interval from 10-99 seconds
- Supports up to 2048 x 1536 VGA resolution
- Supports Windows®, Linux®, Mac OS® and more
- USB only for PC side mouse and keyboard connections
- Console port supports both USB and PS/2 for keyboard and mouse interfaces
- Controls up to 8 computers or servers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | QXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 - 240V |
| Input Voltage | 9 V DC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Product Condition | New |
| Number of Computers Supported | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 9 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of PS/2 Ports | 2 |
| PS/2 Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
TRENDnet 8-Port USB/PS2 Rack Mount KVM Switch, TK-803R, VGA & USB Connection, Supports USB & PS/2 Connections, Device Monitoring, Auto Scan, Audible Feedback, Control up to 8 Computers/Servers - 8-port KVM USB/PS2 Rack Mount Switch
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









