The 5-Port 10/100 Mbps PoE Switch, model TPE-S50, delivers data and power over existing Ethernet cables to Power over Ethernet (PoE) devices such as Access Points and IP Cameras. The TPE-S50 offers four 10/100 Mbps PoE Ethernet ports and one 10/100 Mbps Ethernet port. It supports PoE (802.3af) devices with a 31 Watt power budget. Plug and Play this sturdy metal switch for reliable high speed PoE networking.
PoE Camera Flexibility
Automatically supply up to 15.4 Watts to standard 802.3af PoE devices
PoE Power
A 31 Watt PoE power budget supplies up to four Power over Ethernet devices with PoE power.
Ethernet Networking
Five 10/100 Mbps Ethernet ports produce a 1 Gbps switching capacity to support edge network installations.
PoE
Supplies up to 15.4 Watts of PoE power per port with a 31 Watt power budget
Ports
Four 10/100 Mbps PoE ports and one 10/100 Mbps port
Switching Capacity
1 Gbps switching capacity
Housing
Rugged metal enclosure
LED Indicators
LED indicators convey port status
- Use with a TRENDnet PoE Splitter to network and power non-PoE devices
- Lifetime Warranty
- Sturdy metal switch
- Plug and Play installation
- 31 W total power budget
- 1 Gbps switching capacity
- 4 x 10/100 Mbps PoE ports and 1 x 10/100 Mbps port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Redundant Power Supply Supported | No |
| PoE Budget | 31 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Adapter |
| Power Consumption | 36 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Enclosure |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1 x Fast Ethernet Network |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |











