TRENDnet's 5-Port Gigabit PoE+ Switch, model TPE-TG51g, delivers data and power over existing Ethernet cables to Power over Ethernet (PoE) devices, such as access points and IP cameras. This long-range PoE switch supports both PoE and PoE+ devices with a 60W PoE power budget. Enable the DIP switch to extend the PoE+ signal up to 200m (656 ft.) at 10Mbps for long distance PoE installations. Easily install this long-range PoE switch for reliable high-speed PoE networking.
- 4 x Gigabit PoE plus ports;1 x Gigabit port;60W PoE power budget
- LIFETIME PROTECTION -We stand by the quality of our products. The TPE-TG51g 5-Port Gigabit PoE+ Switch is secured with Lifetime Manufacturer Protection from TRENDnet. (U.S. and Canada Only)
- NDAA + TAA COMPLIANT: With our NDAA and TAA compliant network switches, you can plan and install networking solutions that Government customers demand today (U.S. and Canada Only)
- LONG RANGE PoE+: Extend PoE+ signal up to 200m (656ft.) on the long-distance PoE switch by enabling it through the DIP switch
- PORT ISOLATION: Ideal for surveillance networking applications, the DIP switch also enables port isolation on ports 1 - 4
- SWITCHING CAPACITY: 10Gbps switching capacity
- HOUSING: Wall mountable rugged metal housing
- JUMBO FRAME: Sends larger packets, or Jumbo Frames (up to 9KB), for increased performance
- LED INDICATORS: LED indicators on the long-range PoE switch convey port status
- 4 x Gigabit PoE+ ports
- 1 x Gigabit port
- 60W PoE power budget
- Extend PoE+ signal up to 200m (656 ft.) at 10Mbps
- DIP switch supports VLAN port isolation and QoS
- 10Gbps switching capacity
- Compact metal switch
- Wall mountable design
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
- Lifetime Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 60 W |
| Power Source | Power Adapter |
| Power Consumption | 64.30 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1 x Gigabit Ethernet Network |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
TRENDnet 5-Port Gigabit PoE+ Switch, Camera DIP Switch extends PoE+ 200m (656 ft.), 60W PoE Budget, Black, TPE-TG51g - 5 Ports - Gigabit Ethernet - 1000Base-T - 2 Layer Supported - Power Adapter - 64.30 W Power Consumption - 60 W PoE Budget - Twisted Pair - PoE Ports - Wall Mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















