Optional Power Adapter
- AC-DC adapter
- Input: 100 - 240 V AC, 50/60 Hz, 2.0 A
- Output: 48 V, 3.34 A, 160 W (max.)
- Operating temperature: -30 ~ +70 °C
- Warranty: 1 year limited
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
Compatibility
- TI-PG541
- TI-PG541i
- TI-PG62
- TI-PG50F
- TI-PG80F
- TI-PG62F
- TI-PG162
- TI-PG160
- TI-PG102F
- TI-PG102
- TI-G162
- TI-G102
- Operating temperature: -30 ~ 70 °C
- Compatible with TI-PG541
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
- Reliable performance
- Output: 48 V, 3.34 A, 160 W (max.)
- Input: 100 - 240 V AC, 50/60 Hz, 2.0 A
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Maximum Output Current | 3.34 A |
| Maximum Output Power | 160 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TRENDnet |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
TRENDnet 48 V, 160 W Power Adapter, 48VDC3000, Reliable performance, Operating temperature: -30 ~ 70 °C, Compatible with TI-PG541 - TRENDnet 48VDC3000 48V 160W Power Adapter for TI-PG541
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

