TRENDnet's Industrial Modbus Gateway, model TI-M42, provides four port serial connections, and two fast Ethernet ports at distances up to 100m (328 ft.) using Cat5e cabling. This industrial gateway allows users to connect four modbus serial devices to a network.
- DEVICE INTERFACE: 4 x Serial (DB-9) ports; 2 x 10/100Mbps (RJ-45) ports; 4-pin removable terminal blocks; LED indicators; DIN-Rail mount; Wall mount; Grounding point
- CONNECT FOUR SERIAL DEVICES: The 4-Port Industrial Modbus Gateway supports RS-232, RS-422 and 2-wire RS-485, and allows you to connect four serial devices to a network.
- MANAGEMENT CONFIGURATION: Web / Telnet / Windows -based management
- IP30 RATED HOUSING: Hardened components for the Modbus Gateway are rated for extreme temperatures - 40° - 75° C (-40° - 167° F)
- DATA TRANSFER RATE: The modbus gateway has a serial port baud rate from 50 bps to 921.6 Kbps
- Supports DHCP, automatically obtain an IP address and query IP address through serial setting protocol
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
- Connects RS-232/RS-422/RS-485 serial devices to a network
- Supports up to 32 RS-422/RS-485 TCP serial devices per port, up to 128 slave devices per unit
- Support DHCP, automatically obtain an IP address and query IP address through serial setting protocol
- Configure via web management or telnet
- Auto-MDI/MDIX, RJ45 port with 10/100Mbps
- Serial port baud rate from 50bps to 921.6Kbps
- IP30 rated metal housing
- NDAA / TAA compliant
- Lifetime Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Input Voltage Range | 12V DC to 56V DC |
| Input Voltage | 56 V DC |
| Power Consumption | 3.84 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TRENDnet |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Number of Serial Ports | 4 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











