TRENDnet's 2-Port DisplayPort KVM Switch, model TK-241DP, allows you to control two computers with one set of console controls. Experience up to 4K UHD resolution with this DisplayPort KVM switch, no driver installation required. The TK-241DP DisplayPort KVM switch is designed for systems with DisplayPort, USB mouse and keyboard connections, and features a two-port USB hub to share storage devices or other USB peripherals between computers.
- DisplayPort™ 1.2 KVM
- 3.5mm speaker and microphone connections
- Designed for use with DisplayPort systems
- Resolutions & refresh rates
- Up to 1920 x 1080 @ 144Hz
- Up to 1920 x 1200 @ 144Hz
- Up to 1920 x 1440 @ 144Hz
- Up to 2560 x 1440 @ 144Hz
- Up to 3440 x 1440 @ 60Hz
- Up to 3840 x 2160 @ 60Hz
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
- 2-Port USB 2.0 hub for storage devices and other USB peripherals
- Required cabling sold separately (2x TK-CP06)
- No CD installation required
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
- DisplayPort™ 1.2 KVM
- 3.5mm speaker and microphone connections
- Designed for use with DisplayPort systems
- Resolutions & refresh rates
- Up t1920 x 1080 @ 144Hz
- Up t1920 x 1200 @ 144Hz
- Up t1920 x 1440 @ 144Hz
- Up t2560 x 1440 @ 144Hz
- Up t3440 x 1440 @ 60Hz
- Up t3840 x 2160 @ 60Hz
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
- 2-Port USB 2.0 hub for storage devices and other USB peripherals
- Required cabling sold separately (2x TK-CP06)
- NCD installation required
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 3 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













