TRENDnet's 12-Port 10G PoE++ Web Smart Switch (720W), model TPE-7124SBF, offers advanced traffic management controls to meet the evolving demands of SMB networks. This 10G managed PoE++ switch comes with an intuitive web-based interface.Management features include LACP to increase bandwidth between switches, VLANs for segmenting and isolating virtual LAN groups, QoS for traffic prioritization, port bandwidth controls, and SNMP monitoring, making this a powerful solution for any SMB network. Improve voice performance by isolating and prioritizing VoIP traffic from normal data traffic with an easy-to-use voice VLAN feature.Free up router resources by offloading routing processes to this 10G managed PoE++ switch by using the L2+ IPv4/IPv6 static routing feature to efficiently route traffic at the switch level. The dynamic ARP inspection feature helps protect connected devices from man-in-the-middle attacks. Take advantage of the available multicast and IGMP/MLD snooping features to optimize IPsurveillance system performance, and minimize network traffic.This 12-Port 10G managed PoE++ switch also features eight 10GBASE-T PoE++ ports, and four 10G fiber SFP+ ports for longdistance, high-speed network connections, providing a cost-effective solution in adding 10G link capability to an SMB network.Installers and integrators can save on equipment costs and reduce installation time with TRENDnet's 10G PoE++ switch by delivering up to 90W per port of PoE power and data over existing Ethernet cables. Easily network PoE devices with a 720W PoE budget to devices, such as high-power wireless access points, LED lighting, digital signage, IPTV decoders, access controls, cameras, and more with this high-power 10G managed PoE++ switch.
- DEVICE INTERFACE: 8 x 10G PoE++ Ports; 4 x 10G SFP+ Ports; 720W PoE Power Budget; LED indicators; Reset Button
- TRENDnet LIFETIME PROTECTION: We stand by our products. The TPE-7124SBF 10G PoE++ Switch is secured with Lifetime Manufacturer Protection from TRENDnet
- NDAA + TAA COMPLIANT: With NDAA and TAA compliant network switches, you can plan and install the networking solutions that government customers demand today. (U.S. and Canada only)
- RELIABLE TECH SUPPORT: Our team of advisors, support and tech experts are English speaking, and available for all your needs during normal business hours. We take pride in being there for our customers.
- WEB SMART MANAGEMENT: Provides an easy-to-use web-based GUI management for reduced switch configuration complexity and offers a combination of SMB management features for easy deployment.
- POE++ POWER: A 720W total PoE power budget on this 10G PoE++ switch supplies up to eight PoE++ devices with up to 90W per port.
- PERPETUAL POE + ALIVE CHECK: Continuously send power to your PoE PD devices during a switch reboot or a firmware update, PoE alive check automatically attempts to recover an unresponsive PoE device connected
- TRAFFIC MANAGEMENT: A broad range of network configurations are supported by: 802.3ad link aggregation, Asymmetric VLAN, 802.1Q VLAN, Voice VLAN, RSTP, MSTP, Loopback Detection, GVRP, 802.1p Class of Service (CoS), port bandwidth management, and more
- MONITORING: RMON, SNMP, SNMP Trap, and Port Mirroring support administrator monitoring solutions
- RACKMOUNT READY: The network switch is equipped with 1U 19" rack mountable metal housin
- 8 x 10G PoE++ ports
- 4 x 10G SFP+ ports
- 720W PoE power budget
- Fast PoE minimizes wait time for powering up PoE devices
- Perpetual PoE eliminates PoE down time during switch reboot
- PoE alive check automatically attempts to recover an unresponsive, connected PoE device
- Supports 100M/1G/2.5G/10GBASE-T link speeds
- Easy-to-use web-based management interface
- Supports IPv6, LACP, VLAN, QoS, IGMP/MLD Snooping
- IPv4/IPv6 Static Routing support
- Bandwidth control per port
- Voice VLAN support
- 1U 19" rack mountable metal housing
- Lifetime Warranty
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 720 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 57.40 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Data Link Protocols | HTTPS |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 12 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 161000 Hour |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |









