TRENDnet's 10-Port Industrial Gigabit PoE+ DIN-Rail Switch -20° - 65°C (-4° - 149°F), model TI-PGM102, has eight gigabit PoE+ ports with a 240W PoE power budget, plus two gigabit SFP slots for long distance fiber applications. Users are able to connect eight PoE+ devices to the switch, while still providing two gigabit SFP slots for additional network connections. This switch is equipped with an IP30 rated metal enclosure, designed to operate within a wide temperature range of -20° - 65°C (-4° - 149°F) for harsh, industrial environments.
- 8 x Gigabit PoE+ ports
- 2 x Gigabit SFP slots
- 240W PoE power budget
- 20Gbps switching capacity
- Hardened IP30 rated metal switch
- Includes DIN-Rail and wall mounts
- Wide operating temperature range of -20° - 65°C (-4° - 149°F)
- Redundant power inputs with overload current protection
- Alarm output triggered by power failure
- Power supply sold separately (models: TI-S24052, TI-S24048)
- NDAA / TAA compliant
- Lifetime Warranty
A 240W PoE+ power budget supplies up to eight Power over Ethernet devices with PoE+ power.
Fault ToleranceFeatures redundant power inputs with overload current protection and output alarm relay.
Industrial Hardened DesignRugged IP30 rated housing is designed to operate within a wide temperature range of -20° - 65°C (-4° - 149°F).
- 8 x Gigabit PoE+ ports
- 2 x Gigabit SFP slots
- 240W PoE power budget
- 20Gbps switching capacity
- Hardened IP30 rated metal switch
- Includes DIN-Rail and wall mounts
- Wide operating temperature range of -20° - 65°C (-4° - 149°F)
- Redundant power inputs with overload current protection
- Alarm output triggered by power failure
- Power supply sold separately (models: TI-S24052, TI-S24048)
- NDAA / TAA compliant
- Lifetime Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| PoE Budget | 240 W |
| Power Source | AC/DC |
| Power Consumption | 6.30 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |









