The SISPM1040-384-LRT-C is a full managed PoE+ switch suitable for connecting and powering devices in hardened environments. The switch can supply up to 30 Watts per port on all eight ports simultaneously. The switch also includes the embedded Device Management System (DMS) software that provides the advanced tools necessary for total management of all IP addressable devices. The unique DMS provides security integrators with lower overall cost, less downtime and easier management of the entire PoE+ network.
Lantronix' hardened switches are certified to operate reliably in harsh environments such as those found on factory floors, outdoor enclosures or other challenging environments.
- Store-and-Forward Architecture with 24 Gbps Switching Bandwidth
- Supports Jumbo frames up to 9.6K Bytes
- Ring Protections: Industry standard G.8032 Ethernet Ring Protection Switching (ERPS), Support G.8031 Ethernet Linear Protection Switching (EPS), Rapid Ring with recovery time less than 20ms
- Radius, TACACS+, User Authentication
- Supports LLDP Protocol
- HTTPS/SSH v1/v2 Network Security
- Temperature Detection and Alarm
- Support HW Watchdog to resume operation from CPU hang up
- IEEE 1588 v2 PTP
- Port Mirroring
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lantronix |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| PoE Budget | 240 W |
| Input Voltage | 44 V DC |
| Power Source | DC |
| Power Consumption | 11.10 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Shared SFP Slot | No |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |



