- Protected against:
- Short Circuit
- Overload
- Over Voltage
- Convection air cooling
- DIN rail mountable
- RoHS compliant
- No load power consumption
- Isolation class II
- Pass LPS (Limited power source)
- DC output voltage adjustable
- LED indicator for power on
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lantronix |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Current | 2 A |
| Efficiency | 88% |
| Output Power | 24 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Over Voltage |
| MTBF | 968100 Hour |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | T�V Rheinland Green Product |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

