Transition Networks serial device server provides the ability to communicate serial data across an Ethernet network. The SDSTX3110-124-LRT-B contains (2) 10/100Base Fast Ethernet ports that can be configured to one or multiple redundant servers. Security of the data transmission is assured through HTTPS, SSH, and SSL data encryption.
The SDSTX3110-124-LRT-B comes with COM port redirector software enabling communication of serial data to a virtual COM port on a server, or can be used in pairs to provide serial tunneling across the Ethernet network.
The SDSTX3110-124-LRT-B is a hardened device designed to operate in the harshest environments. Enclosed in an IP30 enclosure and accepting input voltage of 12 to 48 VDC, the device is certified to operate in temperatures of -40°C to +70°C.
- Operating Modes: Virtual Com, Serial Tunnel, TCP Server, TCP Client, UDP
- Security: SSL data encryption; secured management by HTTPS and SSH IP Access: IP White List
- Event Warning by SYSLOG, Email, SNMP traps
- Extended operating temperature (-40°C to 70°C)
- Various Windows O.S. supported: Windows NT/2000/ XP/ 2003/ VISTA(32/64bit)/Windows 7(32/64bit) / Windows 8
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lantronix |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 48 V DC |
| Power Consumption | 4.32 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Number of Serial Ports | 4 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| IP Rating | IP30 |
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |

