Featuring the SATA III 6Gb/s interface, a powerful controller, and top-tier MLC NAND flash chips, Transcend's SSD420K ensures impeccable performance as well as reliability.
Transcend also offers the SSD420I with wide temperature (-40? ~ 85?) capabilities to ensure sustained functionality, enhanced endurance and optimal reliability in mission-critical applications.
- With a capacity of 16 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- 2.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 16 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 2.65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.