Compliant with JEDEC standard, registered DIMMs with error correction capability are suitable for embedded servers and workstations.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 4800 MHz speed with CL40 latency for smooth computer performance
- 64 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL40 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 64 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Transcend RAM Module
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

